Wysoka Grzęda Baja Poland: Hołowczyc pierwszy na prologu i pierwszy na trasie

Dziś rozpoczęła się rywalizacja w Wysoka Grzęda Baja Poland – polskiej rundzie pucharu świata FIA w rajdach Baja. Zmagania otworzył odcinek kwalifikacyjny w Szczecinie. Zgodnie z oczekiwaniami, najszybciej pokonali go Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja w Mini John Cooper Works Rally.Za nimi plasują się debiutujący w tych zawodach Yazeed Al-Rajhi i Michael Orr (Toyota Hilux Overdrive) oraz Michał i Julita Małuszyńscy (Mini John Cooper Works Rally).

Podczas Wysoka Grzęda Baja Poland zawodnicy będą się ścigać na dystansie blisko 430 km. Trasę wytyczono nie tylko w Szczecinie, lecz także na Poligonie Drawskim oraz w gminie Dobra.

Wysoka Grzęda Baja Poland to najdłuższy i najtrudniejszy rajd terenowy w Polsce, a także impreza, która od wielu lat przyciąga najlepszych zawodników z całego świata. Właśnie podczas Baja Poland fascynujące pojedynki toczyli kierowcy i piloci mający na swoim koncie triumfy w legendarnym Rajdzie Dakar czy też zdobywcy pucharu świata FIA.

Kluczowym punktem rywalizacji w Wysoka Grzęda Baja Poland jest sobotnie starcie na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, gdzie organizatorzy mają możliwość wytyczenia wymagającego odcinka specjalnego docenianego przez zawodników z całego świata.

W tym roku Baja Poland odbywa się już po raz trzynasty, a dziesiąty w randze rundy pucharu świata FIA. Co więcej, zawody włączono także do kalendarza pucharu Europy FIA. Tradycyjnie, w Baja Poland rywalizują także uczestnicy mistrzostw Polski, mistrzostw Czech, a także pucharu Polski oraz cykli dla kierowców quadów i motocykli.

Mocne otwarcie Hołka

Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja potwierdzili, że ich ambicją jest kolejny triumf w polskiej rundzie pucharu świata FIA w rajdach Baja. Zgodnie z oczekiwaniami, załoga jadąca Mini John Cooper Works Rally, nie miała sobie równych na odcinku kwalifikacyjnym w Szczecinie (7,33 km).

Za Hołkiem i Kurzeją uplasował się doświadczony duet Yazeed Al-Rajhi/Michael Orr (Toyota Hilux Overdrive, +14,1 s), który debiutuje w Wysoka Grzęda Baja Poland. Na trzecim miejscu – Michał i Julita Małuszyńscy (Mini John Cooper Works Rally, +17,8 s).

Wspomniane trzy załogi stanowią czołową trójkę zarówno w klasyfikacji pucharu świata FIA, jak i pucharu Europy FIA.W klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych Hołowczyca i Al Rajhi’ego przedzielili Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz w Polarisie RZR PRO XP. Ten duet był zaledwie 9,9 s wolniejszy od Hołka i Kurzei, pokonując załogę Al-Rajhi/Orr o ponad 4 sekundy.

Najlepszy czas na odcinku kwalifikacyjnym dał Hołowczycowi pierwszeństwo wyboru pozycji startowej do jutrzejszych odcinków specjalnych. Wielokrotny triumfator Baja Poland zdecydował się jechać jako pierwszy. Za Hołkiem pojedzie Michał Małuszyński, a następnie Yazeed Al-Rajhi, Benediktas Vanagas oraz Yasir Seidan.

Giemza wykorzystuje dakarowe doświadczenie

W klasyfikacji Dacia Duster Motrio Cup pierwszymi liderami zostali Pietrzycki i Pietrzycka, którzy prowadzą także w grupie T2 (samochody produkcyjne). W grupie T3 na prowadzeniu jest załoga Koolen/Pol (Overdrive OT3), a w T4 najwyżej sklasyfikowani są Baciuska/Monleon Hernandez (BRP Can-Am Maverick).

Wśród motocyklistów najlepszym czasem popisał się Maciej Giemza (Husqvarna FR450 Rally). Autorem drugiego czasu był Maciej Majcher (KTM EXC 450F), a trzeci najlepszy rezultat wykręcił Bartłomiej Tabin (Yamaha WR 450F), jadący w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja.

W gronie zawodników na quadach najlepiej rywalizację w Wysoka Grzęda Baja Poland 2021 rozpoczął Rafał Jawień, jadący napędzanym na wszystkie koła Polarisem Scrambler S. 5,5 s dłużej trasę odcinka kwalifikacyjnego pokonywał Adam Krysiak, korzystający z Polarisa Scramblera 1000 S (również 4×4). Po zaciętej rywalizacji oesowe podium uzupełnił Ireneusz Ostafin na Polarisie Scrambler XP 1000S (+7 s).

W sobotę, 27 sierpnia kierowcy i piloci zmierzą się z poligonem w Drawsku Pomorskim, gdzie wytyczono odcinek specjalny o długości 184 kmktóry zawodnicy pokonają dwukrotnie. Sobotni serwis też będzie zlokalizowany w Drawsku Pomorskim, a do Szczecina załogi i ich serwisy wrócą na nocleg. W niedzielę rywalizacja odbędzie się na dystansie blisko 54 km na dwukrotnie przejeżdżanych odcinkach specjalnych Lubieszyn-Dobra oraz Dobra-Szczecin.

Informacja o rajdzie
Rajd Wysoka Grzęda Baja Poland odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 26-29 sierpnia 2021.
Sponsorem tytularnym rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl.
Sponsorem generalnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl.
Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na WWW: www.bajapoland.eu
Facebook: @bajapolandworldcup Instagram: @bajapoland