„Mały Dakar” na Baja Szczecinek

Aż 101 pozycji liczą listy zgłoszeń do tegorocznej Baja Szczecinek. Ale nie tylko ilość zawodników robi wrażenie, bo jakościowo obsada rajdu jest równie świetna. Na listach zgłoszeń widnieje aż 16 nazwisk, które znane są z Rajdu Dakar. Wśród nich jest nawet dakarowy zwycięzca!

Dobrej frekwencji na Baja Szczecinek można się było spodziewać, bo jest to rajd, który „odmraża” rajdy terenowe w Polsce, ale i Europie. Liczba 101 zgłoszeń jednak przeszła oczekiwania: – Gdyby jeszcze kilka tygodni temu ktoś mi powiedział, że będziemy mieli na rajdzie setkę zawodników, to bym nie uwierzył. To jest ciężki czas dla nas wszystkich, dla całego środowiska rajdowego. Wygląda na to, że zawodnicy naprawdę tęsknią za ściganiem. Wiedzieliśmy, że zainteresowanie rajdem jest duże, ale nie sądziliśmy, że listy będą aż tak zapełnione i że pojawi się na nich tyle znakomitych nazwisk. Ogromnie się cieszymy, że będziemy ich wszystkich gościć na rajdzie – mówi Andrzej Derengowski, organizator Baja Szczecinek.

Organizacja rajdu w tym roku pod każdym względem była zupełnie inna, a zawodnicy odwdzięczyli się za ten organizacyjny trud swoją obecnością na listach zgłoszeń, a te są naprawdę imponujące. Wśród zawodników, których zobaczymy na rajdzie, znalazło się aż 16 uczestników Rajdu Dakar – kierowców, pilotów, motocyklistów i quadowców.

Gwiazdy z Dakaru

Listę zgłoszeń otwiera jedyny polski kierowca z dakarowym priorytetem, Kuba Przygoński, który w zeszłym roku otarł się o dakarowe podium. Będzie to jego drugi rajd, po lutowym Manateq Qatar Cross-Country Rally, za sterami Toyoty Hilux Overdrive. Na pokładzie towarzyszyć mu będzie niemiecki pilot Timo Gottschalk, który z kolei ma na swoim koncie zwycięstwo w Rajdzie Dakar 2011 (u boku Nassera Al-Attiyah): – Przede wszystkim cieszę się, że wracam do gry, wracam do rajdów. To był długi czas bez niczego, więc jestem naprawdę szczęśliwy z powrotu do rajdówki, a ten rajd jest na pewno świetną okazją do wrócenia do rytmu przed Baja Poland. Czekam niecierpliwie na tę imprezę, jest niedaleko od mojego domu, tylko 300 km, więc mogę tam pojechać własnym samochodem. Wiem, że rajdy w Polsce są bardzo fajne, więc będzie ciekawie zobaczyć nowy typ terenu i nową imprezę. Na pewno nie będzie łatwo, bo będziemy tu pierwszy raz, podczas, gdy niektórzy mniej więcej znają ten teren, ale damy z siebie wszystko i na pewno będziemy walczyć jak zawsze i zobaczymy, co będzie możliwe do osiągnięcia – mówi Timo Gottschalk.

Kolejna na liście zgłoszeń jest także dakarowa załoga w składzie Miroslav Zapletal i Marek Sykora. Ten duet to urzędujący Mistrzowie Polski, którzy swój zeszłoroczny tytuł przypieczętowali właśnie na Baja Szczecinek, więc to oni będą jednymi z głównych rywali duetu Przygoński / Gottschalk z ORLEN Team. Czesko-słowacka załoga wystartuje w Szczecinku Hummerem H3. MINI John Cooper Works Rally z kolei wystartuje małżeństwo Michał i Julita Małuszyńscy. Forda F150 EVO do rajdu wystawia Paweł Molgo, który pojedzie z jednym z czołowych dakarowych pilotów, Maciejem Martonem. Kolejnym dakarowcem, który pojawi się w Szczecinku, jest czeski kierowca Tomas Ourednicek, jadący Fordem Rangerem w towarzystwie Davida Kripala. Udział w Rajdzie Dakar ma także na koncie Pavel Vaculik, który na Baja Szczecinek będzie pilotem Zdenka Porizka. Czeska załoga wystartuje Fordem F150.

W nowej roli wystąpi tu natomiast najbardziej doświadczony z polskich dakarowych pilotów, Rafał Marton, który będzie nawigował Patrycję Brochocką na pokładzie T-dwójkowej Toyoty Land Cruiser. Brochocka, wcześniej startująca Dacią Duster, znów zmierzy się z armią Dacii. Warto podkreślić, że załogi Dacii na Baja Szczecinek zadebiutują w Mistrzostwach Polski, walcząc o laury grupy T2 oraz Dacia Duster Motrio Cup. Do tej rywalizacji zgłosiło się 8 załóg. Wśród nich znalazł się bardzo ciekawy duet – Dacią pojedzie znana prezenterka telewizyjna i Miss Polonia, Marcelina Zawadzka, która ma za sobą styczniowy start w Africa Eco Race – rajdowym maratonie biegnącym trasami dawnego, afrykańskiego Rajdu Dakar. Jej pilotem będzie równie ciekawa postać – Pascal Brodnicki, znany kucharz, a jednocześnie ubiegłoroczny triumfator Dacia Duster Cup. Łącznie na liście zgłoszeń do Mistrzostw Polski, Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ, Mistrzostw Czech i Mistrzostw Węgier znajduje się aż 46 załóg – 10 w grupie T1, 12 w T2, 17 w T4Nat (pojazdy SSV), 6 w TH i 1 w Open. W klasyfikacji Pucharu Polski zmierzy się 11 załóg, których listę otwierają Tomasz Gołka i Filip Gołka, zdobywcy Pucharu Polski 2019 w grupie S1. 3 załogi – wszystkie w pojazdach SSV – zgłosiły się do udziału w TIS.

Motocykle i quady sprawdzą formę

Lista zgłoszeń motocykli i quadów, rywalizujących w Baja Szczecinek w ramach Mistrzostw i Pucharu Polski w Rajdach Baja, jest równie ciekawa i tu również nie brakuje nazwisk znanych z tras Rajdu Dakar. Tę listę – podobnie, jak samochodową – otwiera zawodnik ORLEN Team, Maciej Giemza, który na swój motocykl naklei numer 1. On także po raz pierwszy pojawi się na trasach tego rajdu: – Nie mogę się już doczekać startu w Baja Szczecinek. Od Rajdu Dakar nabrałem niesamowitego głodu jazdy, wszystkie zaplanowane na pierwszą połowę roku zawody zostały odwołane, więc nie miałem możliwości ścigania się, dlatego jak tylko zobaczyłem, że Baja Szczecinek „idzie”, to od razu wysłałem zgłoszenie. Nigdy tam nie startowałem, więc jestem podwójnie zmobilizowany – mówi Maciej Giemza.

Mobilizacja na pewno mu się przyda, bowiem w szranki z nim staną także inni dakarowi motocykliści – Krzysztof Jarmuż, Węgier Lajos Horvath i Czech Rudolf Lhotsky. Wśród motocyklistów zgłoszonych do Baja Szczecinek znajduje się także jedna dama, Joanna Modrzewska, która ma na swoim koncie ma zeszłoroczny tytuł II Wicemistrzyni Europy. Na trasie rajdu zobaczymy też triumfatora Pucharu Polski 2019, Tomasza Dąbrowskiego, który w tym roku będzie walczył już o tytuł Mistrza Polski. Łącznie wystartuje tu aż 17 motocyklistów. W poprzednich sezonach grupa Q2 (quady „ośki”) nie cieszyła się powodzeniem, za to w Szczecinku stawi się aż 9 zawodników reprezentujących tę grupę. W dodatku będzie to bardzo mocny skład. Listę zgłoszeń w Q2 otwiera bowiem dakarowy zawodnik ORLEN Team, Kamil Wiśniewski. Jednym z jego głównych rywali będzie czeski dakarowiec, Tomas Kubiena oraz polski uczestnik Dakaru 2020, Paweł Otwinowski. W tej stawce także znajduje się przedstawicielka płci pięknej – Czeszka Kristyna Vankova, debiutująca na polskich trasach. Bardzo mocną obsadę ma również grupa Q4 (quady 4×4). Tutaj zmierzy się 14 zawodników, wśród których jest kolejne dakarowe nazwisko – Arkadiusz Lindner. Jego rywalem będzie m.in. ubiegłoroczny Wicemistrz Europy oraz Zdobywca Pucharu Polski, Marcin Talaga, a także 3 innych zawodników mających na koncie Puchar Polski: Remigiusz Kusy, Andrzej Pieron i Piotr Ceklarz.

Dwa dni rywalizacji

Baja Szczecinek rozpocznie się w piątek 24 lipca rano 5-kilometrowym Odcinkiem Kwalifikacyjnym. Następnie wszyscy zawodnicy wyjadą na 42-kilometrowy oes „Okonek”, który pokonają dwukrotnie. W sobotę 25 lipca rajdowa kawalkada przeniesie się na poligon w Czarnem, gdzie czeka ich dwukrotny przejazd oesu liczącego 61 km. Zwycięzców rajdu poznamy późnym sobotnim popołudniem.

informacja prasowa bajaszczecinek.pl