Ponad 100 zawodników w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie

Do rywalizacji na najtrudniejszych i najbardziej wymagających trasach w Polsce zgłosiło się 101 zawodników. Zawody na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczną walkę o tytuły mistrzów Europy Centralnej, mistrzów Polski oraz mistrzów Czech.

Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie to drugi po Baja Poland najdłuższy i podwójnie punktowany rajd, więc każdy kilometr na poligonie w Drawsku Pomorskim będzie miał ogromne znaczenie. A to oznacza, że rywalizacja w rajdowej stawce samochodów, SSV, motocykli i quadów będzie na najwyższym poziomie.

Walka o mistrzowski tytuł

W królewskiej grupie T1 zobaczymy łącznie 6 samochodów. Jako pierwszych na liście ustawiono wielokrotnych mistrzów Polski Miroslava Zapletala i Marka Sykorę (Ford F150), za którymi zobaczymy jedną z najszybszych polskich załóg, czyli rajdowe małżeństwo Michała i Julity Małuszyńskich (Mini John Cooper Works Rally). To pomiędzy nimi powinna rozegrać się walka o mistrzostwo w tym sezonie.

Zapletal to weteran krajowego czempionatu z aż czterema tytułami mistrza Polski na koncie. Z kolei Małuszyński ma za sobą bardzo udane starty i m.in. podium w zeszłorocznej Wysoka Grzęda Baja Poland, za sprawą czego znalazł się na liście kierowców priorytetowych FIA obok swojego nauczyciela Krzysztofa Hołowczyca, którego wspólnie z Łukaszem Kurzeją (BMW X3CC), ustawiono na kolejnej pozycji startowej. Hołowczyc wielokrotnie udowadniał, że na trasach w Drawsku Pomorskim jest najszybszy, mając w swoim dorobku 6 zwycięstw w Baja Poland. Ten start będzie jednak dla niego dopiero drugim udziałem w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie i na pewno będzie chciał do swojej bogatej listy sukcesów dopisać kolejny wygrany rajd.

Debiutantka z Dakaru

Do startu w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie zgłosiła się dobrze znana z tegorocznego Rajdu Dakar Annett Fischer, która wspólnie z Lisą Crampton zadebiutuje na Polskich rajdowych trasach w grupie T3.

Fischer ma na swoim koncie trzy starty w Dakarze, a w tym roku pilotując Camelię Liparoti, stanęła na jego drugim stopniu podium. Tym bardziej cieszy fakt, że wybrała właśnie mistrzostwa Polski. Drawsko Pomorskie od lat przyciąga zawodników z całego świata i jest wizytówką polskich rajdów terenowych na całym świecie, a załoga Fischer/Crampton zapowiada swój udział w pełnym kalendarzu Polskich rajdów.

Auta seryjne rosną w siłę

Najliczniejsze grono rajdowych samochodów ponownie stanowią seryjne konstrukcje z grupy T2, których w Drawsku Pomorskim zobaczymy aż 12 i po raz kolejny w tym sezonie czeka nas starcie producentów. Do walki stanie Toyota Land Cruiser, Mitsubishi Pajero i Dacia Duster. Stawkę otworzą Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Moliter w Mitsubishi, którzy będą ścigani m.in. przez Michała Horodeńskiego i Arkadiusza Sałacińskiego w Toyocie, czy Mariusza i Sabinę Pietrzyckich w Dacii Duster.

Małżeństwo Pietrzyckich będzie z kolei otwierało stawkę piątego już sezonu markowego pucharu Dacia Duster Motrio Cup. W pierwszej rundzie sezonu zobaczymy 6 załóg, wśród których nie zabraknie zwycięzcy pucharu z 2019 roku Pascala Brodnickiego, tym razem tworzącego załogę z debiutującym w rajdach terenowych Andrzejem Kalitowiczem, który przez wiele lat był menedżerem Krzysztofa Hołowczyca.

Grupy narodowe  i Puchar Polski

W grupach narodowych nie zabraknie dobrze znanych z zeszłego roku nazwisk. Grupie T4 (pojazdy SSV) przewodzić będą zeszłoroczni II wicemistrzowie Grzegorz Mikuła i Piotr Szczygieł (Can-Am), którzy będą musieli stawić czoła 9 rywalom z Polski, Czech, Rumunii i Węgier. W grupie TH zobaczymy 6 samochodów, którym liderują zwycięzcy Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie z zeszłego roku – Łukasz Skoczeń i Grzegorz Ślęczka (BMW GPR1). Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz (Polaris RZR PRO XP) zmienili w tym roku grupę oraz pojazd i w Drawsku Pomorskim otworzą  stawkę w grupie OPEN, w której zobaczymy trzy załogi.

Za autami z RMPST na trasie pojawi się 15 załóg rywalizujących w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych. To znaczny wzrost frekwencji względem zeszłego roku, co świadczy o coraz większym zainteresowaniu zawodników rajdami terenowymi w Polsce. Stawkę otworzy kolejne rajdowe małżeństwo Macieja i Beaty Pelców (Nissan Patrol), którzy zmierzą się w grupie S1 z Rafałem Gałeckim i Jakubem Zalegą (Mitsubishi Montero).

Bardzo interesująco zapowiada się walka w grupie S2 i SSV. Do walki w grupie aut produkcyjnych S2 powracają otwierający listę Michał Smoleński i Michał Wilczyński (Jeep Wrangler),  których czeka walka z sześcioma załogami. Z kolei w grupie SSV Emil Bożek i Łukasz Chołuj (Can-Am) stawią czoła piątce rywali, w tym Piotrowi i Karolinie Otko (Can-Am), którzy startowali w zeszłym roku w klasyfikacji Baja Poland Series i zdecydowali się pójść o krok wyżej, właśnie do pucharu Polski.

W Baja Poland Series zobaczymy osiem załóg w trzech grupach. Listę otwierają Tomasz Gołka wraz z synem Joelem (Jeep Wrangler) w grupie OPEN. Z kolei w grupie LIMITED na czele zobaczymy dobrze znany ze startów w Drawsku Pomorskim duet Jarosława Rostkowskiego i Macieja Maciejczyka, a grupie SSV przewodzą Artur Kordek i Dominik Ragiel (Can-Am).

Oba cykle są przeznaczone dla kierowców, którzy aspirują i przygotowują się do startów w zawodach rangi mistrzowskiej.

Zacięta walka wśród motocykli i quadów

Można powiedzieć, że wśród kierowców motocykli i quadów czeka nas prawdziwa wojna. Na starcie zobaczymy 39 pojazdów i aż 10 zespołów. Dla kierowców motocykli i quadów będzie to drugi sezon walki o mistrzowskie tytuły. Wśród motocyklistów nie mogło zabraknąć urzędującego mistrza Polski Tomasza Wikowicza (KTM), któremu przyjdzie się zmierzyć z dziewięcioma rywalami, w tym znanym z Rajdu Dakar zawodnikiem Orlen Teamu Maciejem Giemzą (Husqvarna). Stawkę motocykli uzupełni pięciu kierowców z Pucharu Polski w Rajdach Baja, z Josefem Krupop (KTM) na czele.

Do popularności powraca grupa Q2, czyli grupa dla quadów z napędem na jedną oś. Jej niekwestionowanym liderem będzie wielokrotny uczestnik międzynarodowych rajdów, w tym Rajdu Dakar i aktualny mistrz Polski Kamil Wiśniewski (Yamaha), któremu przyjdzie stawić czoła ósemce zawodników z Polski, Czech i Słowacji. Łukasz Pacud (Yamaha) będzie samotnie walczył w pucharze Polski.

Największe starcie szykuje się wśród zawodników grupy Q4. Prowadzący mistrz Polski Marcin Talaga (Can-Am) będzie miał za sobą jedenastu zawodników, którzy będą chcieli mu odebrać mistrzowski tytuł w tym roku. W grupie Q4 Pucharu Polski zobaczymy dwójkę zawodników Tomasza Luberdę (Can-Am) i Mikołaja Krysiaka (Can-Am).

Otwierająca rajdowy sezon w Polsce Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie na pewno przyniesie mnóstwo emocji.

Skrócony program Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2021

Piątek, 9 kwietnia

(poniższe czasy podane są dla pierwszego startującego pojazdu)
15:30: Start rajdu

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

15:30: QS-1 MOGADISZ – Odcinek Kwalifikacyjny, 17,7 km

Poligon Drawsko Pomorskie

19:00: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców

Drawsko Pomorskie

Sobota, 10 kwietnia

(poniższe czasy podane są dla pierwszego startującego pojazdu)

8.00: Re-start rajdu

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

08:25: OS-2 DRAWSKO POMORSKIE, 145 km

Poligon Drawsko Pomorskie

13:15: OS-3 DRAWSKO POMORSKIE, 145 km

Poligon Drawsko Pomorskie

15:45: Meta rajdu

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

19:00: Ceremonia rozdania nagród

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

* Rajd Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie odbywa się w Drawsku Pomorskim w dniach 9-10 kwietnia 2021.

Zawody organizowane są ze środków otrzymanych z Gminy Drawsko Pomorskie w ramach realizacji zadania publicznego www.drawsko.pl 

Sponsorem tytularnym rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl 

Sponsorem generalnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl
Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na www.bajadrawsko.pl oraz #bajadrawsko