Ruszył piąty już sezon rajdowych emocji z Dacią Duster

W ostatni weekend, 9–10 kwietnia, w Drawsku Pomorskim w ramach Rajdu Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie odbyła się pierwsza z pięciu rund Dacia Duster Motrio Cup 2021. Po raz drugi puchar Dacii Duster rozgrywany będzie w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, a jego uczestnicy rywalizują o tytuły Rajdowych Mistrzów Polski Dacia Duster Motrio Cup. Pomimo ograniczeń związanych z COVID-19 wspólnym wysiłkiem Motrio (Groupe Renault) i Hołowczyc Racing udało się zapewnić kontynuację pucharu Dacii Duster, który ma już stałe miejsce w kalendarzu rajdów terenowych.

Dacia Duster Motrio Cup 2021
W tym roku po raz piąty zostanie rozegrany rajdowy puchar Dacii Duster. Marka Motrio, która już od trzech sezonów jest sponsorem cyklu, w tym roku po raz drugi będzie sponsorem tytularnym Dacia Duster Motrio Cup. Motrio to francuska firma, marka części zamiennych dystrybuowanych przez Renault, przeznaczonych do samochodów różnych marek.

Jak co roku mentorem wszystkich uczestników i ambasadorem cyklu Dacia Duster Motrio Cup 2021 jest najwybitniejszy polski kierowca rajdowy – Krzysztof Hołowczyc. Obsługą techniczną Dacii również od 5 sezonów zajmuje się zespół Hołowczyc Racing.

Rywalizacja Dusterów z o wiele mocniejszymi autami startującymi w grupie T2 trwała do ostatnich kilometrów niezwykle wymagających tras drawskiego poligonu. Przygotowane przez Hołowczyc Racing Duster po raz kolejny udowodniły swoje walory w rajdach cross-country. Dowodem jest miejsce na podium załogi Grabowski/Binięda. Dodatkowo na 4 miejscu, ale z dokładnie takim samym czasem, finiszowała załoga Musiał/Siatkowski, o czym zadecydowały miejsca na poszczególnych OS-ach. Kolejna runda Dacia Duster Motrio Cup to czerwcowy rajd Baja Wysoka Grzęda Borne Sulinowo.

Ostateczna klasyfikacji zawodników startujących w Drawsku Pomorskim
Zwycięzcą pierwszej rundy DDMC została załoga Maciej Grabowski/Adam Binięda. Na drugim miejscu, z tym samym czasem co zwycięzcy, zostali sklasyfikowani Wojciech Musiał i Daniel Siatkowski. Trzecie miejsce zajęli Tadeusz Rzeżuchowski i Wojciech Jermakow. Różnice czasów pomiędzy tymi trzema załogami były minimalne: 15 s, co świadczy o wyrównanym poziomie i zaciętej walce do ostatnich metrów.

Czwarte miejsce zajęli debiutujący w Dacii jako załoga Andrzej Kalitowicz i Pascal Brodnicki, którzy zmagali się z kłopotami technicznymi. Na piątym sklasyfikowani zostali kolejni debiutanci – Dominik Jazic i Krzysztof Kuszewski, którzy od początku narzucili wysokie tempo i długo utrzymywali się na pozycji liderów, jednak z powodu awarii auta spadli na piątą pozycję. Mety nie osiągnęło rajdowe małżeństwo Mariusz i Sabina Pietrzyccy.

Obok zawodników startujących Dusterami w Mistrzostwach Polski przewidywane jest w tym sezonie rozpoczęcie cyklu Baja Poland Series skierowanego do zawodników bez licencji, ułatwiającego wejście w świat cross-country początkującym załogom.

„Chciałbym przede wszystkim podziękować za dotychczasowy wkład i zaangażowanie marki Renault w organizację pucharu Dacii Duster w latach 2017-2020” – mówi Krzysztof Hołowczyc, ambasador Dacia Duster Motrio Cup. „Przez te piękne cztery lata udało się nam wspólnie zbudować naprawdę atrakcyjny projekt w rozwijającej się dziedzinie sportów motorowych, jaką są rajdy terenowe. Pomimo ograniczeń, które niesie rok 2021 dla nas wszystkich, cieszę się, że będziemy dalej realizować puchar Dacia Duster Motrio Cup w dotychczasowej formule.”

Nagrody
Nagrodą główną dla zwycięskiej załogi za wygranie całego cyklu Dacia Duster Motrio Cup 2021 jest start w wybranej eliminacji Pucharu Świata FIA w 2022 roku.

Dacia Duster
Uczestnicy Dacia Duster Motrio Cup ścigają się identycznymi samochodami na bazie seryjnych aut Dacia Duster z silnikami 1.5 dCi. Rajdową wersję Dustera charakteryzuje m.in. specjalnie zaprojektowane zawieszenie, które zapewnia doskonałe właściwości trakcyjne. Auto posiada również lekką konstrukcję, dobrze wyważone nadwozie i silnik Diesla o mocy podwyższonej do 130 KM i momencie obrotowym 280 Nm. Konstrukcja została opracowana i wykonana przez firmę Hołowczyc Racing.

Zawodnicy startują w grupie T2, w której są dopuszczone ograniczone modyfikacje techniczne. Dzięki temu rywalizacja nie wymaga gromadzenia dużych budżetów.

Seryjna odsłona Dacii Duster jest najpopularniejszym modelem marki, który kolejny rok z rzędu pozostaje liderem segmentu SUV i jest najchętniej wybieranym autem przez klientów indywidualnych.

Harmonogram Dacia Duster Motrio Cup 2021:
9-10.04.2021 1 runda RMPST, 1 runda RPPST Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2021
30.04-2.05.2021 2 runda RMPST, 2 runda RPPST Baja Europe – runda odwołana
11-12.06.2021 3 runda RMPST, 3 runda RPPST Baja Wysoka Grzęda 2021
31.07-1.08.2021 4 runda RMPST, 4 runda RPPST Rajd Polskie Safari 2021
26-29.08.2021 5 runda RMPST, 5 runda RPPST Baja Poland 2021
5- 7.11.2021 6 runda RMPST, 6 runda RPPST Raid of Champions (HUN)