Drawsko Pomorskie przyciąga gwiazdy motorsportu

To był jeden z najtrudniejszych rajdów, w jakich kiedykolwiek startowałem – mówił 13-krotny triumfator Rajdu Dakar Stephane Peterhansel, który jako jeden z nielicznych w tym roku poradził sobie z rajdową trasą na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim. Co mają w sobie malownicze tereny Pojezierza Drawskiego, że od lat przyciągają zawodników z całego świata?

Praktycznie każdy kto się z nimi zmierzył, podkreśla, że było to niezwykle trudne starcie. Poligon w Drawsku Pomorskim wielokrotnie pokazywał, że potrafi wszystko wywrócić do góry nogami i pokonać najlepszych. Wygrywały i przegrywały tu takie ikony motorsportu jak Stephane Peterhansel, Jean-Louis Schlesser czy Nasser Al-Attiyah, oraz polskie gwiazdy jak Krzysztof Hołowczyc, Kuba Przygoński czy Adam Małysz.

Wyzwanie dla śmiałków

Teren w Drawsku Pomorskim to kultowe miejsce dla rajdów terenowych. Można tu wytyczyć bardzo trudne, ale dające ogromną frajdę z jazdy, trasy. Organizowane tu Wysoka Grzęda Baja Poland i Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie są najdłuższymi tego typu rajdami w Polsce. “Na tych terenach rozgrywane są odcinki specjalne, które długością i trudnością dorównują Rajdowi Dakar”– mówi Krzysztof Hołowczyc, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar, który od lat rywalizuje w rajdach organizowanych w Drawsku Pomorskim.

Zawodnicy mierzą się z piaszczystymi partiami, szybkimi prostymi przez wzniesienia na otwartych przestrzeniach oraz krętymi i wąskimi leśnymi ścieżkami. “Trasy w Drawsku Pomorskim to bardzo trudne miejsce dla aut, jest wiele piasku, nierówności i dziur, gdzie auto co chwilę podskakuje i poddawane jest dużym obciążeniom. Trasa jest dość szybka. W lesie jest dużo kałuż i błota, w które wpada się przy dużej prędkości, więc trzeba być czujnym” – mówi Kuba Przygoński, aktualny lider Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych.

Utrzymanie dobrego tempa oraz prawidłowa nawigacja, zawsze były wymagające, a ostatnio dołączyła do tego nieprzewidywalna pogoda. Zawodnicy nie raz musieli pokonywać trasę w ograniczającym widoczność do zera kurzu i pyle. Tegoroczna Wysoka Grzęda Baja Poland pokazała jakim wyzwaniem jest walka z błotem i potężnymi kałużami. Zawodnicy nieprzygotowani odpowiednio do startu, szybko otrzymują lekcję pokory. “Wszyscy mówili mi “zobaczysz jak wygląda Drawsko Pomorskie”, wydawało mi się, że przesadzają. Długie i wymagające odcinki specjalne były wyzwaniem dla zawodników i samochodów. Widziałem, jak kierowcy wysiadali z aut i padali ze zmęczenia na ziemię, a ich auta się gotowały. To pokazało mi, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie i jak szybko rajdowa trasa potrafi wszystko zweryfikować” – mówi Pascal Brodnicki, znany kucharz i kierowca rajdowy.

Teren, którego wszyscy nam zazdroszczą

Drawsko Pomorskie to trasy dla samochodów, ciężarówek, SSV, quadów i motocykli. Rywalizować można na każdym poziomie doświadczenia, budżetu i sprzętu, czyli każdy miłośnik jazdy w terenie znajdzie coś dla siebie. “Zawdzięczamy to wyjątkowemu miejscu, oraz wieloletniej współpracy z Siłami Zbrojnymi RP, władzami lokalnymi i zaufanymi partnerami jak Wysoka Grzęda i Columna Medica. Miasto i Gmina Drawsko Pomorskie od lat wspiera organizację Baja Poland i Baja Drawsko Pomorskie. Dzięki uprzejmości Sił Zbrojnych RP mamy dostęp do ogromnego poligonu w Drawsku Pomorskim, którego wszyscy nam Polakom zazdroszczą. Ta współpraca trwa już ponad dekadę i jest wzorowa. Co chwilę słychać o problemach i odwoływanych imprezach, a rajdy w Drawsku Pomorskim co roku organizowane są na najwyższym poziomie “ – podkreśla Hołowczyc.

Rajdy w Drawsku Pomorskim to znakomita forma promocji sportów motorowych w Polsce i możliwość zaprezentowania się utalentowanym zawodnikom. Na rajdowych trasach zobaczymy walkę o sekundy gwiazd motorsportu, ale także tych co dopiero zaczynają i marzą o sportowej karierze.  “Fajne jest to, że wojsko pozwala nam ścigać się po tak świetnym terenie. Jeździ się tam niesamowicie, a trasy są zawsze dobrze przygotowane” – dodaje Przygoński.

Drawsko Pomorskie, czyli wizytówka polskich rajdów cross-country

Zawodnicy spragnieni najtrudniejszych i najdłuższych rajdowych tras w Polsce, zawsze są mile widziani w Drawsku Pomorskim. “Trasy na poligonie w Drawsku Pomorskim to wizytówka polskich rajdów. Pozwalają nam ułożyć odcinki specjalne w taki sposób, by dawały jak najwięcej frajdy z jazdy zawodnikom i to zawsze jest naszym głównym celem” – podkreśla Marcin Fiejdasz, dyrektor rajdu Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie.

Możliwości ułożenia tras na poligonie jest wiele, a Fundacja Baja Poland stara się jak najlepiej wykorzystywać jego walory i wytyczać odcinki specjalne, które spodobają się miłośnikom szybkiej i widowiskowej jazdy. “Uwielbiam trasy w Polsce, dlatego co roku tu wracam!” – mówi wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar, kierowca potężnej rajdowej ciężarówki – Martin Macík Jr.

Już 9-10 października podczas Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie czołowi zawodnicy ponownie zmierzą się z liczącą ponad 300 km trasą w Drawsku Pomorskim. “Ponownie zobaczymy zaciętą walkę na trasach Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie. Zawody nie mogłyby się odbyć bez wsparcia Urzędu Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie oraz oczywiście sponsora tytularnego Fermy Wysoka Grzęda i sponsora generalnego Kliniki Rehabilitacyjnej Columna Medica, za co bardzo dziękuję. Zapraszam wszystkich zawodników do udziału w rajdzie” – dodaje Fiejdasz.

Pierwsze gwiazdy motorsportu już zgłaszają się do Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie. Listy zgłoszeń nadal są otwarte, więc możemy spodziewać się kolejnych utytułowanych i szybkich pretendentów do wygranej w rajdzie.

Skrócony program Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2020

Poniedziałek, 5 października
12:00: Publikacja listy zgłoszeń do rajdu
www.bajadrawsko.pl

Piątek, 9 października
(poniższe czasy podane są dla pierwszego startującego pojazdu)
15:00: Start rajdu
Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie – ul. B. Prusa
15:30: QS-1 POLIGON – Odcinek Kwalifikacyjny, 20 km
Poligon Drawsko Pomorskie
18:30: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców
Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim

Sobota, 10 października
(poniższe czasy podane są dla pierwszego startującego pojazdu)
7.15: Re-start rajdu
Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie – ul. B. Prusa
08:00: OS-2 DRAWSKO POMORSKIE, 142,5 km
Poligon Drawsko Pomorskie
13:15: OS-3 DRAWSKO POMORSKIE, 142,5 km
Poligon Drawsko Pomorskie
15:00: Meta rajdu
Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie – ul. B. Prusa
19:00: Ceremonia rozdania nagród
Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie – ul. B. Prusa

* Rajd Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie rozegrany zostanie w Drawsku Pomorskim w dniach 9-10 października 2020.
Zawody organizowane są ze środków otrzymanych z Gminy Drawsko Pomorskie w ramach realizacji zadania publicznego www.drawsko.pl
Sponsorem tytularnych rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl
Sponsorem generalnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl
Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na www.bajadrawsko.pl oraz #bajadrawsko